Koľko sa platí Amazonu za jeho služby?
Podnikanie na Amazone je špecifické v tom, že musíte platiť vysoké poplatky. Ak sa pýtate: za čo platím vlastne Amazonu také vysoké poplatky – Vaša otázka je na mieste.
Predstavte si, že začnete predávať fyzický produkt pomocou Amazonu a neviete presne koľko vám Amazon za ich služby strhne… Nie moc ideálny prípad, však?
Pred akýmkoľvek podnikaním je potrebné urobiť kalkulácie a plánovanie. Iné to nie je ani s predajom fyzických produktov na Amazone.
Amazon funguje v podstate ako logistické centrum. To znamená, že ešte predtým ako začnete predávať, musíte tovar (ideálne vo väčšom množstve) naskladniť do Amazon skladu. Za tento krok zatiaľ Amazonu neplatíte.
Následne Amazon vaše produkty pripraví aby ich mohol efektívne odosielať zákazníkom. Keď je všetko pripravené a produkt je dostupný zákazníkom, začínajú sa reálne poplatky.
Štruktúra poplatkov a podnikanie na Amazone
Existuje viacero typov poplatkov na Amazone. Ak to vidíte prvý krát, určite sa vám to bude zdať komplikované. Ale nebojte sa, postupne si zvyknete.
S týmito poplatkami musíte počítať ak chcete podnikať na Amazone:
1. Amazon Referral Fee – percentuálna provízia Amazonu za každý predaj. Pri väčšine typov produktov je to 15%. Záleží to však od kategórie.
2. Poplatok za profesionálny účet – na Amazone existujú dva typy predajných účtov = Individuálny a Profesionálny. Za profesionálny sa platí v US je to napr. 39.99 USD. Za tento poplatok potom dostávate niektoré funkcie, ktoré v individuálnom účte nie sú.
3. Amazon FBA Fee – najdôležitejší a častokrát aj najvyšší poplatok pri podnikaní na Amazone. Závisí hlavne od rozmerov a hmotnosti Vášho produktu. Pri menších produktoch to môže byť približne 20%-25% z predajnej ceny. Pri väčších produktoch kľudne až do výšky 40% z predajnej ceny.
4. Amazon Storage Fee – poplatok za skladovanie v Amazone. Pokiaľ iba začínate a do Amazon skladov posielate menšie množstvo produktov (1000-2000ks), tak tento poplatok bude takmer zanedbateľný.
Pozor si však treba dať na to, ak tovar v Amazon skladujete dlhšie ako 180dní resp. 365dní. Vtedy poplatky vystrelia do nehoráznych čísel.
5. Ostatné poplatky – toto môžu byť poplatky za nalepenie EAN kódov, za uplatnenie kupónov, vyskladnenie produktov a pod.
Ako vidíte, nie je to úplne jednoduché a poviem Vám pravdu Amazon si účtuje za každú drobnosť nejaký poplatok.
Práve preto je potrebné si skontrolovať FBA poplatky, ktoré zaplatíte za to, že môžete využívať Amazon sklady pre svoje produkty.
Na zistenie Vašich poplatkov môžete využiť nástroj FBA Calculátor, ktorý vám ukáže približné poplatky vášho produktu. Na základe týchto poplatkov si dokážete vypočítať svoj budúci zisk. Ako? Jednoducho!
Zistíme si všetky náklady na náš produkt tj. cena produktu, poplatky Amazonu, doprava do skladov, propagácia produktu atď. Následne si urobíme prieskum trhu a zistíme za akú približne cenu môžeme produkt predávať. A spolu s týmito údajmi si vypočítame zisk… ale o tom až v budúcom článku.
Amazon Poplatky (PDF)
Ak ste ešte len vo fáze vývoja Vášho produktu pre Amazon podnikanie tak sa Vám určite hodí PDF, v ktorom máte všetky kategórie poplatkov.
Týmto spôsobom si môžete skontrolovať ktorá veľkostná a hmotnostná kategória bude pre Vás najlepšia. Stiahni si toto PDF kliknutím na tlačidlo dolu.